Lobotómia
Lobotómia/Leukotómia
Otrasný zákrok, ktorý sa prevádzal na tisíckach ľudí v podstate „naslepo“ a v mnohých prípadoch viedol k príšerným následkom.
Z ľudí sa stávali trosky, ich osobnosť sa mentálne aj citovo rozvrátila a už sa nesprávali ako predtým.
Autor tejto „procedúry“: Walter Freeman, lekár a člen Americkej psychiatrickej asociácie.
Postup:
Pripravia pacienta, potom dlhý, relatívne ostrý nástroj aplikujú (rozumej kladivom natlčú) do mozgu.
Po kráktom čase sa toto „liečenie“ spopularizovalo natoľko, že boli dni, kedy len 1 psychiater takto „vybavil“ aj 25 pacientov. Dokonca existovalo aj kvázi turné, keď svoj van nazval lobotomobil a „liečil“ ľudí pred ich domom.
Situácia sa začala vyostrovať, keď stúpal počet úmrtí počas operácie.
Na väčšine liečených bolo možné pozorovať katastrofálne následky.
Jeho najmladším pacientom bol len 12-ročný Howard Dully. Vraj trpel schizofréniou, no žiadny iný lekár mu ju nepotvrdil. Prešli dekády, kým sa spamätal z lobotómie a neskôr v staršom veku začal skúmať svoju minulosť (napísal monografiu „My Lobotomy“).
Poslednou bodku vo Freemanovej kariére bola Helen Mortensenová. Pri vykonávaní jej už tretej lobotómie zomrela na krvácanie do mozgu a zďaleka nebola prvá. Predchádzalo ju asi stovka rovnakých osudov. Freeman vykonal 3439 leukotómií, za každú vzal 25 dolárov.
V Amerike takto dopadlo desiatky tisíc prípadov, odhadom 40 až 50 000. Proces „Vraziť, otočiť, ďalší!“.
Ľudia videli, ako ich blízki síce skrotli, no strácali chuť do života, mentálne sa degradovali na úroveň malých detí, mali narušenú osobnosť, nedokázali udržať moč ani stolicu, tiež neboli schopní vnímať a podobne.
Ľudia si uvedomovali následky, že sa regresívne správanie po operácii len málokedy zotavilo do pôvodného stavu a poznačilo tak človeka na celý život – mentálne a citovo rozvrátilo osobnosť.
Chceli by ste taký život?
V rámci počtu operácií v tesnom závese za USA nasleduje Veľká Británia so zhruba 17 000 zákrokmi, potom severské krajiny Fínsko, Švédsko a Nórsko s 9 300 operáciami. Japonsko a Dánsko vykonávalo liečbu najmä na deťoch a ženách, no napríklad Sovietsky zväz v roku 1950 z morálnych dôvodov lobotómiu zakázal.
Videá: